REZUMAT | Spania 0-2 România | Meci Amical 1991

Arhive din Fotbal 2.0
13.8 هزار بار بازدید - 4 ماه پیش - Victorie mare pentru echipa națională
Victorie mare pentru echipa națională a României pe 17 aprilie 1991. Până în 1990, naționalele României și Spaniei s-au întâlnit de 11 ori, de fiecare dată fiind vorba de meciuri oficiale. În 1991 a fost pentru prima dată când cele două reprezentative s-au întâlnit într-un meci amical. Partida s-a jucat pe Stadionul Principe Felipe din Cáceres, un oraș situat la aproximativ 300 km distanță de capitala Madrid.
Aflat abia la a doua prezență în echipa națională, jucătorul formației Poli Timișoara a deschis scorul în minutul 46 printr-o execuție de excepție. Scorul a fost majorat la 12 minute de la fluierul startului celei de-a doua reprize. Balint a speculat o bâlbâială a fundașilor spaniloi cu largul concurs al celebrului portar Andoni Zubizarreta și a trimis în poartă pentru o victorie mare a noastră: SPANIA 0-2 ROMÂNIA
4 ماه پیش در تاریخ 1403/02/21 منتشر شده است.